? Marturii ? dar nu memorii ? asupra evenimentelor si framântarilor din epoca lor au depus si unii martori oculari fara merite in viata culturala si politica pentru a facilita judecata de mai târziu a istoriei, care se poate scrie sine ira et studio numai dupa ce epoca respectiva s-a incheiat?. Marturiile de fata sunt scrise pentru aceasta istorie. Sunt sigur ca si alti frati de lupta si suferinta au simtit aceeasi nevoie pentru ca din confruntarea tuturor marturiilor istoria ce urmeaza a fi scrisa sa poata fi cât mai completa si obiectiva ? (N. Margineanu)